Investiční principy Waltera Schlosse

Faktory, které jsou potřebné k tomu, abychom vydělali na burze peníze. Faktory, které sestavil Walter Schloss úspěšný hodnotový investor.

 

1/ Cena je nejdůležitější faktor ve vztahu k hodnotě.

2/ Pokus se stanovit hodnotu společnosti. Pamatuj si, že podíl akcií reprezentuje část byznysu a nejde pouze o kousek papíru.

3/ Používej účetní hodnotu jako počáteční bod ke stanovení hodnoty podniku. Ujisti se, že dluhy se nerovnají 100% hodnotě vlastního kapitálu. (Hlavní a přebytečný pro běžné akcie).

4/ Buď trpělivý. Akcie nestoupají okamžitě.

5/ Nedbej na různé tipy a nenakupuj pro rychlý zisk. To nechej na profesionálech, pokud mohou. Neprodávej kvůli špatným zprávám.

6/ Neměj obavy, že jsi sám, ale buď si jistý, že tvůj úsudek je správný. Nemůžeš si být na 100% jistý, ale zkus zjistit, kde máš slabé místo ve svém myšlení. Kupuj při poklesu a prodávej při růstu.

7/ Jak se jednou rozhodneš, měj ve svém přesvědčení kuráž.

8/ Měj vlastní filozofii investování a snaž se ji následovat. Výše uvedené jsem shledal úspěšným.

9/ Neprodávej příliš rychle. Pokud akcie dosáhnou určité ceny, o které si myslíš, že je dobrá tak potom můžeš prodávat, ale často protože akcie jdou nahoru o 50%, lidé říkají, aby si prodal akcie a realizoval svůj zisk. Ale předtím než začneš prodávat pokus se znovu přehodnotit tu společnost a zjistit kde se akcie prodávají ve vztahu k její účetní hodnotě. Uvědom si jakou má burza úroveň. Pokud jsou výnosy nízké a PE poměr vysoký.  Pokud akcie historicky stoupají. Jsou lidé optimističtí a tak dále?

10/ Pokud kupuješ akcie, je užitečné nakupovat je za podobnou cenu, jaké bylo minimum v předešlých letech. Akcie může jít tak vysoko jako 125 a potom poklesnout na 60 a Ty si myslíš, že je to atraktivní. Před třemi lety se však akcie prodávaly na 20, což ukazuje, že je zde nějaká zranitelnost.

11/ Zkus kupovat aktiva ve slevě než kupovat výnos. Výnosy se můžou v krátké době dramaticky změnit. Aktiva se obyčejně mění pomalu. Musíš o společnosti vědět více, pokud nakupuješ zisky.

12/ Poslouchej návrhy od lidí, které respektuješ. To však neznamená, že je musíš akceptovat. Pamatuj, že jsou to tvoje peníze a všeobecně je těžší peníze udržet než je vydělat. Jak jednou o peníze přijdeš, je těžké je vydělat zpět.

 13/ Snaž se, aby tvé emoce neovlivňovaly tvé rozhodnutí. Strach a chamtivost jsou pravděpodobně nejhorší emoce, které máme ve spojení s nákupem a prodejem akcií.

 14/ Pamatuj na složený úrok. Například, pokud vyděláš 12% ročně a investuješ ty peníze zpět, během šesti let svoje peníze zdvojnásobíš, s vyloučením daní. Pamatuj na pravidlo 72. Tvá míra návratnosti na 72 Ti ukáže počet let, kdy zdvojnásobíš své peníze.

 15/ Preferuj akcie nad dluhopisy. Dluhopisy budou limitovat tvé zisky a inflace bude snižovat tvou kupní sílu.

 16/ Dávej pozor na zadlužení (investování na úvěr). Může jít proti tobě.