Kdy čas nejsou peníze

16.8.2013 INVESTOVÁNÍ

Kdy čas nejsou peníze.

O tom jak v náš prospěch při investování hraje čas, jsme se dozvěděli v první části tohoto článku. Nyní si řekneme pár slov o tom, kdy síla složeného úroku hraje proti nám.

Kdy hraje složený úrok proti nám?

Při každém přijetí půjčky, protože ty prodražují pořízené věci. Splátky úvěru obsahují i úroky, které musíme za vypůjčené peníze platit. To zvyšuje celkovou cenu pořízených věcí na úvěr.

Při hypotéce 1 milión korun, splatnosti 20 let a úrokové sazbě 6% je měsíční splátka 7 164Kč. Celkově zaplacená částka v průběhu 20 let je 1,719 miliónu Kč. Půjčenou částku tedy přeplatíme o 719 tis. Kč díky zaplaceným úrokům z půjčky. V průměru tedy zaplatíme ca 2 998Kč měsíčně navíc.

Při půjčení peněz se musíme dívat nejen na úrok, ale na celkovou cenu půjčky, která obsahuje i poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, pojištění bez kterého bychom půjčku nedostali atd.

Druhý příklad, vezmeme si spotřebitelský úvěr ve výši 50 000Kč, při úroku 15% a budeme ho splácet 5 let. Měsíční splátka úvěru je 1 189,5Kč. Za celé období zaplatíme 71 370Kč, což je přeplacení o 42,7%.

Pokud to vezmeme za správný konec, peníze nám mohou vydělávat další peníze a můžeme si přijít na pěknou sumu. Pokud nám naopak porostou dluhy, úroky z úroků nám pěkně zavaří.

Za zmínku stojí, co o šetření říká pan Micawber Charlse Dickense: „Roční příjem 20 liber a výdaje 19,96 liber – to vede ke štěstí! Ale roční příjem 20 liber a výdaje také 20 liber, to nula od nuly pojde, a to působí jen samé trápení“.

Rockefeller řekl o bohatství: „Pokud chcete být opravdu bohatí, musíte nechat své peníze pracovat. Odměna, kterou dostanete za své vlastní úsilí, je celkem malá, v porovnání s tím co můžete vydělat, když pro vás budou pracovat vaše peníze.“

Nezapomínejme na sílu složeného úroku. Využívejme sílu složeného úroku ve svůj prospěch.

Článek o tom kdy čas dělá peníze najdete zde