O inflaci a bohatství
Překlad skvělého článku, který napslal Ray Dalio, Co-Chief Investment Officer & Chairman of Bridgewater Associates, L.P.
Včerejší zpráva o inflaci ukázala, že inflace zuří, takže nyní vidíte, jak inflace ničí vaše bohatství. To není žádné překvapení. V této době 1) vláda tiskne mnohem více peněz, 2) lidé dostávají mnohem více peněz a 3) to produkuje mnohem více nákupů, které produkují mnohem více inflace. Někteří lidé se dopouštějí omylu, když si myslí, že bohatnou, protože vidí, jak jejich majetek roste v ceně, aniž by viděli, jak se jejich kupní síla snižuje. Nejvíce jsou poškozeni ti, kteří mají své peníze v hotovosti. Dnes se s vámi dělím o část kapitoly Determinanty z mé nové knihy Zásady pro jednání s měnícím se světovým řádem, abych vám připomněl klíčové zásady, které jsou nyní aktuální. Provedl jsem tuto studii posledních 500 let, která mi pomohla, a předávám ji v této knize, aby vám pomohla pochopit a vypořádat se s tím, co se děje nyní. Doufám, že vám bude k něčemu užitečná, abyste se dokázali připravit na to, co se děje.
Zde jsou klíčové zásady, které je třeba mít na paměti:
Bohatství = kupní síla
Bohatství ≠ finanční bohatství
Vytváření bohatství = být produktivní
Úpadek bohatství = úpadek moci
Pro účely pochopení velkých cyklů stojí za to definovat bohatství trochu konkrétněji a podívat se na jeho dopad na země, které ho mají nebo nemají. Domnívám se, že následující tvrzení je pravdivé a velmi relevantní pro to, co se děje nyní:
Bohatství = kupní síla. Bez zbytečných nuancí nazvěme bohatství kupní silou, abychom ho odlišili od peněz a úvěrů. Toto rozlišení je důležité, protože hodnota peněz a úvěrů se mění. Když se například vytvoří velké množství peněz a úvěrů, jejich hodnota klesá, takže mít více peněz nemusí nutně znamenat větší bohatství nebo kupní sílu.
Skutečné bohatství ≠ finanční bohatství. Skutečné bohatství je to, co si lidé kupují, protože to chtějí mít a používat, například dům, auto, službu streamování videa atd. Skutečné bohatství má vnitřní hodnotu. Finanční bohatství se skládá z finančních aktiv, která jsou držena za účelem a) získání trvalého příjmu v budoucnu a/nebo b) prodeje v budoucnu za účelem získání peněz na nákup skutečných aktiv, která lidé budou chtít. Finanční bohatství nemá vnitřní hodnotu. V současné době existuje mnohem více finančního bohatství, než kolik ho lze kdy přeměnit na skutečné bohatství, takže musí být znehodnoceno. Když vidíte, jak vaše finanční bohatství roste, jako se to děje nyní, nemyslete si, že získáváte skutečné bohatství, když vaše kupní síla klesá.
Vytváření bohatství = být produktivní. V dlouhodobém horizontu bude vaše bohatství a kupní síla záviset na tom, kolik toho vyprodukujete. Je to proto, že skutečné bohatství netrvá dlouho a stejně tak ani dědictví. Proto je tak důležité být neustále produktivní. Pokud se podíváte na společnosti, které vyvlastnily bohatství bohatých a snažily se z něj žít a nebyly produktivní (např. Rusko po revolucích v roce 1917), uvidíte, že netrvalo dlouho a zchudly. Čím je společnost méně produktivní, tím je méně bohatá, a tedy i méně mocná. Mimochodem, vydávání peněz na investice a infrastrukturu spíše než na spotřebu vede zpravidla k vyšší produktivitě, takže investice jsou dobrým předstihovým ukazatelem prosperity. Na druhou stranu tištění peněz a jejich rozdělování bez produktivity bohatství nezvýší. Mějte to na paměti, když přemýšlíte o důsledcích politického vývoje. Tisknutí peněz a jejich rozdávání nás neudělá bohatšími, pokud tyto peníze nesměřují ke zvýšení produktivity.
Bohatství = moc. To proto, že pokud má člověk dostatek bohatství, může si koupit téměř cokoli – fyzický majetek, práci a loajalitu druhých, vzdělání, zdravotní péči, vlivnou moc všeho druhu (politickou, vojenskou atd.) atd. Historie v průběhu času a napříč zeměmi ukázala, že existuje symbiotický vztah mezi těmi, kdo mají bohatství, a těmi, kdo mají politickou moc, a že typ dohody, kterou mezi sebou uzavřou, určuje vládnoucí uspořádání. Tento vládnoucí řád trvá do té doby, než jsou vládci svrženi jinými, kteří si bohatství a moc uchvátí pro sebe. Bohatství a moc se vzájemně podporují. Například v roce 1717 britská Východoindická společnost účinně spojila finanční kapitál, lidi s obchodními schopnostmi a lidi s vojenskými schopnostmi, aby donutila indického mughalského císaře obchodovat s nimi, což byl první krok k britské kolonizaci Indie, pádu mughalské říše v 18. století a poté k jejímu úplnému selhání v 19. století, kdy Britové po indickém povstání v roce 1857 císaře vyhnali a popravili jeho děti. Britové tyto věci dělali proto, že k tomu měli bohatství a moc, aby je dělali v honbě za větším bohatstvím a mocí. Změny moci vycházejí ze změn bohatství, takže sledujte, kdo co dělá, aby vytvořil změny bohatství.
Úpadek bohatství = úpadek moci. Neexistuje jedinec, organizace, země nebo impérium, které by nezkrachovalo, když ztratilo kupní sílu. Aby byl člověk úspěšný, musí vydělávat částku, která se alespoň rovná částce, kterou utratí. Ti, kteří utrácejí skromně a mají přebytek, jsou trvale úspěšnější než ti, kteří vydělávají mnohem více a mají deficit. Historie ukazuje, že když jednotlivec, organizace, země nebo říše utratí více, než kolik vydělá, čeká je bída a turbulence. Historie také ukazuje, že země, které mají vyšší procento soběstačných lidí, bývají sociálně, politicky a ekonomicky stabilnější. Spojené státy nyní utrácejí mnohem více peněz, než vydělávají, a platí za to tiskem peněz, které jsou znehodnocovány. Abychom se zlepšili, musíme zvýšit produktivitu a spolupráci. Právě teď jsme na špatné cestě.
Originál článku najdete: On Inflation and Wealth (linkedin.com)
Jarek Hlavica
Jsem investiční stratég a portfolio manažer ve společnosti BRODIS FUND. Pomáhám kvalifikovaným investorům uchovat a zvýšit hodnotu jejich bohatství. Umění investovat je blog o penězích, bohatství, investování a životě. O tom co mě zajímá a čím se snažím řídit ve svém životě i práci.