— Umění investovat

Cena akcií versus hodnota podniku

V následujících blozích rozebíráme 30 velkých myšlenek Seth Klarmana z jeho knihy Margin of Safety, jež se stala klasikou hodnotového investování. Tato kniha je vyprodaná a její nové výtisky se prodávají na internetových knihkupectvích za 3 000 – 5000 dolarů.

Myšlenka č. 4: Všechno je to o uvažování

Úspěch v investování vyžaduje vhodné myšlení. Investování je seriózní byznys, ne zábava.

Pokud se účastníte finančních trhů, rozhodující je dělat to jako investor ne jako spekulant a být si jistý, že rozumíte rozdílu.

Je zbytečné říkat, že investoři jsou schopní rozeznávat Pepsico od Picassa a rozumět rozdílu mezi investováním a sběratelstvím.

Když jsou vaše tvrdě vydělané peníze, vaše úspory a budoucí finanční bezpečnost v sázce, tak cena nerozlišování investování od spekulace je příliš vysoká.

 

Myšlenka č. 5: Nehledejte rady od pana Trha (Mr. Market)

Někteří investoři  – ve skutečnosti spekulanti – milně hledají investiční rady na trhu, od pana Trha.

Pozorují ho, a když stanoví nízkou cenu za cenný papír, nedbají jeho iracionality, spěchají prodat své cenné papíry a ignorují stanovení své vlastní hodnoty tohoto prodávaného aktiva. Jindy ho zase vidí stanovit vysokou cenu, důvěřují jeho vedení a nakupují za vysoké ceny, jako by pan Trh věděl více než oni.

Skutečností je to, že pan Trh neví nic, je produktem společných kolektivních investic tisíců kupujících a prodávajících, kteří nejsou vždy motivování investičními fundamenty.

Emocionální investoři a spekulanti nevyhnutelně přijdou o peníze; investoři, kteří využijí periodické období iracionalit pana Trha, mají dobrou šanci být dlouhodobě úspěšnými.

 

Myšlenka č. 6: Cena akcií versus hodnota podniku

Louis Lowenstein nás varoval jak si nepoplést opravdový úspěch v investování se zrcadlem úspěchu na akciovém trhu.

Fakt, že cena akcií stoupá, neznamená, že podkladovému byznysu se daří nebo že zvýšená cena akcie je odůvodněná odpovídajícímu zvýšení hodnoty podkladového aktiva. Rovněž pokud padá cena tak se to samo nezbytně nemusí odrážet v nepříznivém vývoji byznysu nebo ve zhoršení kvality podniku.

Pro investory je životně důležité rozpoznat kolísání ceny akcií od základní reality hodnoty byznysu. Pokud všeobecná tendence pro kupování je zplodit více nákupů a prodeje uspíší více prodejů, investoři musí bojovat proti tendenci kapitulovat před tržními silami.

Nemůžete ignorovat trh  – ignorování zdroje investičních příležitostí by byla chyba, ale Vy musíte myslet samostatně a nedovolit trhu, aby Vás řídil.

 

0 comments
Submit comment