Korporátní socialismus: vláda zachraňuje investory a manažery, ne Tebe

28.4.2020 ŠKOLA ŽIVOTA

Nassim Nicholas Taleb uvažuje na stránkách medium.com nad tím, zda pomoc americké vlády směřovaná k firemnímu sektoru nebude ve skutečnosti příchodem korporátního socialismu. Vláda totiž plánuje pomoci leteckým společnostem a řadě dalších. Pomoc firmám je podle Taleba v principu v pořádku. Poukazuje ale na to, že během krize roku 2008 americké banky prodělaly „nejvíce peněz v historii“. Také se jim dostalo obrovské pomoci a bonusy manažerů bank dosáhly už v roce 2010 rekordních hodnot. To je příklad toho, že firmy mohou socializovat své ztráty tím, že je pokrývají penězi daňových poplatníků. Z jejich zisků se těší hlavně ti, kteří je často do předchozích problémů přivedli.

Nezapomínejme také na to, že záchranné balíčky jsou financovány tištěnými penězi, které účinně snižují mzdy střední třídy ve vztahu k hodnotám aktiv, např. luxusních nemovitostí.

Taleb tak tvrdí, že například pomoc letecké firmě by neměla být pomocí jejímu vedení, či vlastníkům. Tak by se jen podporoval další morální hazard. Pokud nějaká společnost potřebuje pomoc, znamená to, že je firma pro celou společnost natolik potřebná, že ji nelze nechat padnout. A to zase znamená, že by se s ní mělo jednat jako s utilitou – společností poskytující veřejné služby. V takové společnosti například nemají co dělat manažerské bonusy. Obecně pak nemá vládní pomoc vést k tomu, že jediným nástrojem managementu rizika v korporátním sektoru je spoléhání se na pokrytí velkých ztrát daňovými poplatníky. K tomu Taleb poukazuje na velkou politickou sílu korporací, proti kterým stojí drobní živnostníci, malé restaurace a podobné firmy, které ničím takovým nedisponují.

Taleb říká, že současnou pandemii nelze nazývat černou labutí – považovat jí za něco, co mělo extrémně nízkou pravděpodobnost výskytu. Domnívá se, že s něčím podobným se naopak dalo počítat a jde tudíž o běžnou bílou labuť. To pak mimo jiné znamená, že korporátní sektor dělal jasnou chybu, když zvyšoval své zadlužení přes odkupy akcií, výplatou dividend a tím omezoval svou odolnost vůči extrémním situacím tohoto typu. Taleb tvrdí, že například Singapur se na podobnou pandemii připravoval již od roku 2010.

https://medium.com/incerto/corporate-socialism-the-government-is-bailing-out-investors-managers-not-you-3b31a67bff4a