— Umění investovat

Korporátní socialismus: vláda zachraňuje investory a manažery, ne tebe

Nassim Nicholas Taleb na stránkách medium.com uvažuje nad tím, zda pomoc americké vlády směřovaná směrem k firemnímu sektoru nebude ve skutečnosti příchodem korporátního socialismu. Vláda totiž plánuje pomoci leteckým společnostem a řadě dalších. Pomoc firmám je podle Taleba v principu v pořádku. Poukazuje ale na to, že během krize roku 2008 americké banky prodělaly „nejvíce peněz v historii“, také se jim dostalo obrovské pomoci a bonusy manažerů bank už v roce 2010 dosáhly rekordních hodnot. Což je příklad toho, že firmy mohou socializovat své ztráty tím, že je pokrývají peníze daňových poplatníků. Ale z jejich zisků se těší hlavně ti, kteří je často do předchozích problémů přivedli.

Nezapomínejme taky na to, že záchranné balíčky jsou financovány tištěnými penězi, které účinně snižují mzdy střední třídy ve vztahu k hodnotám aktiv, např. luxusních nemovitostí.

Taleb tak tvrdí, že například pomoc letecké firmě by neměla být pomocí jejímu vedení, či vlastníkům, která by jen podporovala další morální hazard. Pokud taková společnost potřebuje pomoc, znamená to, že je firma pro celou společnost potřebná natolik, že ji nelze nechat padnout. A to zase znamená, že by se s ní mělo jednat jako s utilitou – společností poskytující veřejné služby. Takže v takové společnosti například nemají co dělat manažerské bonusy. Obecně pak nemá vládní pomoc vést k tomu, že jediným nástrojem managementu rizika v korporátním sektoru je spoléhání se na to, že velké ztráty pokryjí daňoví poplatníci. K tomu Taleb poukazuje na velkou politickou sílu korporací, proti kterým stojí ale drobní živnostníci, malé restaurace a podobné firmy, které ničím takovým nedisponují.

Taleb tvrdí, že současnou pandemii nelze nazývat černou labutí – považovat jí za něco, co mělo extrémně nízkou pravděpodobnost výskytu. Domnívá se, že s něčím podobným se naopak dalo počítat a jde tudíž o běžnou bílou labuť. To pak mimo jiné znamená, že korporátní sektor dělal jasnou chybu, když zvyšoval své zadlužení přes odkupy akcií, výplatou dividend a tím omezoval svou odolnost vůči extrémním situacím tohoto typu. Taleb tvrdí, že například Singapur se na podobnou pandemii připravoval již od roku 2010.

https://medium.com/incerto/corporate-socialism-the-government-is-bailing-out-investors-managers-not-you-3b31a67bff4a