Finanční pravidla pro život
Život nestojí na penězích. Stojí na víře. Na lásce. Na rodině a vztazích. Na osobním vývoji, učení se a růstu. A součástí tohoto růstu je také najít rovnováhu mezi různými silami v životě. Peníze jsou součástí této symetrie stejně jako zdraví nebo duchovno.
Ti kdo nepřijímají zodpovědnost za finanční záležitosti, ztrácejí v životě rovnováhu. Dobrou zprávou je, že nemusíme dělat moc, abychom dostali své finance pod kontrolu. Musíš prostě dodržet několik jednoduchých pravidel, jak zefektivnit výdaje a řešit své největší problémy s penězi:
1/ Utrácej míň, než vyděláš
„Roční příjem 20 liber a výdaje 19,96 liber – to vede ke štěstí! Ale roční příjem 20 liber a výdaje také 20 liber, to nula od nuly pojde a to působí jen samé trápení“ říká pan Micawber Charlse Dickense a plně to vystihuje proč máš utrácet míň než kolik vyděláš.
2/ Dej si 24 hodin na rozmyšlenou pro větší nákupy
Stanov si určitý limit ve výši např. 1000Kč a nákupy, které převýší tuto částku, na 24 hodin odlož. Často jednáme impulzivně a utrácíme peníze za věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Po jejich koupi z nich nemáme moc užitku a radosti. Proto větší nákupy o 24 hodin odlož a přemýšlej, jestli opravdu tuto věc potřebuješ?
3/ Nepůjčuj si
Nákup na dluh prodražuje nakoupené věci. Dříve lidé šetřili a tím, si budovali přínosnou charakterovou vlastnost. A především měli daleko větší radost z pořízených věcí, na které šetřili třeba i několik let. Nyní nešetříme a bereme si úvěry, abychom si splnili sen, koupili co potřebujeme (nebo spíše nepotřebujeme). Nakupuje na úvěr lepší telefon, tablet, dovolenou, auto….. Je to bez práce, námahy, je to pohodlné. K tomu nás samozřejmě nutí bankéři. Protože, čím víc úvěrů si vezmeme, tím větší zisky a prémie bankéři budou mít. Říkáme si, však to dělají všichni. Jen zapomínáme, že dluhy se musí splácet. Tím, že se zadlužíme, se staneme nesvobodnými.
Zadlužování pokládám, za jednu z nejzávažnějších hrozeb dnešní generace. Tato finanční nezodpovědnost vede k chudobě a neštěstí. Dneska máme tolik věcí, přesto nejsme šťastní. Díky dluhům musíme více pracovat a tím se obíráme o čas, rozpadají se nám rodiny, domovy, naše zdraví.
4/ Našetři si rezervu na horší časy
Vytvoř si finanční rezervu pro nenadálé výdaje, horší časy. Dle mého by tato finanční rezerva měla být, minimálně ve výši půlročního přijmu.
Utrácej to, co ti zbyde po úsporách a ne naopak. Protože když budeš šetřit po výdajích, tak nikdy nic nenašetříš.
5/ Investuj, vytvoř si druhý zdroj příjmů
Proč investovat?
Vezmi do vlastních rukou zodpovědnost za svůj život, své finanční záležitosti.
„Nezáviset na jednom zdroji příjmu, vytvořit si investováním druhý zdroj“ radí Warren Buffett.
Proto odkládej minimálně desetinu svého běžného příjmu a min. devadesát procent mimořádného příjmu pravidelně bez výjimek. Odložené peníze investuj, nespekuluj s nimi. Na tuto část investovaných aktiv, kterou dlouhodobě buduješ nesahej ani při špatných časech. Na ty měj vytvořenou finanční rezervu. Dopřej investovaným prostředkům čas pro zhodnocení, využij síly složeného úroku.
http://www.umeniinvestovat.cz/souhrn-investicnich-chyb/
Jarek Hlavica
Jsem investiční stratég a portfolio manažer ve společnosti BRODIS FUND. Pomáhám kvalifikovaným investorům uchovat a zvýšit hodnotu jejich bohatství. Umění investovat je blog o penězích, bohatství, investování a životě. O tom co mě zajímá a čím se snažím řídit ve svém životě i práci.