Charlie Munger o inflaci

21.3.2022 ŠKOLA ŽIVOTA

Inflace je velmi závažné téma. Můžete tvrdit, že je to způsob, jakým demokracie umírají. Když v Latinské Americe umírá demokracie, inflace je toho velkou součástí. Je to tedy obrovské nebezpečí, jakmile obyvatelstvo zjistí, že si může odhlasovat peníze (zvolit si populistické politiky rozdávající peníze). Když to přeženete, hodně si zničíte civilizaci. A tak, samozřejmě, je to velké dlouhodobé nebezpečí.

Když se podíváte na římskou republiku a dokonce i potom, když přešli k říši s absolutním vládcem. Po stovky let soustavně nafukovali měnu. A nakonec se celá ta zatracená římská říše zhroutila. Takže je to největší dlouhodobé nebezpečí, které nám pravděpodobně hrozí, kromě jaderné války.

Myslím, že bezpečný předpoklad pro investora je, že během příštích 100 let měna klesne na 0. To je moje pracovní hypotéza.

To, co přivedlo Hitlera, byla kombinace weimerské inflace, kdy naprosto zničila úspory střední třídy v Německu a následné velké hospodářské krize. Hitler přišel jako šílený demagog se 40% hlasů. A zanedlouho jsme tu měli diktátora, který se pekelně snažil rozpoutat světovou válku. Takže historie není příjemná. A Německo bylo velmi vyspělým a civilizovaným národem, Německo, které Hitler ovládl.

Vždycky říkám, že zajímavé na tom je, že malý Albert Einstein, malý židovský chlapec, získal základní vzdělání na naléhání katolických církví v Německu. A to už je jinak civilizovaný národ. Takže když necháte svůj národ příliš upadnout, dostanete Hitlera. Dokázali jsme to.

No samozřejmě, že v moderní demokracii, ve věku podpor, dostanete velkou vládní podporu. Reakce byla tentokrát větší, než byla vůbec kdy předtím v historii Spojených států. Prostě se na problém vrhly peníze. A asi měli pravdu, když se báli, co se stane, a byli docela liberální, když na to házeli peníze, ale asi to trochu přehnali. Hodili tolik peněz tak rychle, že je nyní pro restauraci těžké najít lidi, kteří by tu práci dělali. Ale já to nekritizuji. Je těžké dělat taková rozhodnutí pod tlakem.

https://finance.yahoo.com/news/inflation-can-be-the-way-democracies-die-charlie-munger-183158672.html