Templetonova cena

Cena Templetonovy nadace za pokrok v náboženství pro kněze Tomáše Halíka

Český teolog a katolický kněz Tomáš Halík získal prestižní cenu Templetonovy nadace za pokrok v náboženství, která bývá označována za Nobelovu cenu za náboženství. Ocenění v Londýně každoročně uděluje Temletonova nadace za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života. A je spojena i s finanční odměnou. Laureát britské nadace dostane odměnu 1,1 milionu liber. Halíka na cenu vybrala proto, že se podle ní stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

Cenu založil v roce 1972 americký filantrop Sir John Templeton, jeden z nejmoudřejších investorů na Wall street, průkopník na poli podílových fondů a filantropie. Templeton vstoupil na pole podílových fondů v roce 1954, kdy založil Templeton Growth Fund. Investovaných $10,000 do tohoto fondu při založení, s reinvestováním dividend dosáhlo $2 milionů v roce 1992, kdy rodina Templetonů podnik prodala skupině Franklin Group. Money magazín jen nazval “pravděpodobně největší globální akciový investor století“. Jeho 16 pravidel pro investiční úspěch jsou základními pravidly investování.

Ale zájmy John Templetona nebyly omezeny pouze na finanční oblast. Neselhávající optimista, věří v pokrok a neúnavný tazatel a kontrarián, se věnoval druhou polovinu svého dlouhého života k podpoře objevování toho, čemu říkal “nové duchovní informace.” Templeton byl přesvědčen, že naše znalosti o vesmíru jsou stále velmi omezené. Jeho velkou nadějí bylo podpořit celé lidstvo být více vnímavé o možném charakteru konečné reality a božství.

O udělení ceny rozhoduje porota tvořená devíti představiteli světových náboženství, předává ji většinou manžel britské královny princ Filip na ceremonii v Buckinghamském paláci.

Templetonova cena se uděluje od začátku 70. let minulého století. První laureátkou se stala v roce 1973 známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. Ocenění obdržel tibetský duchovní vůdce dalajlama nebo ruský spisovatel a politický aktivista Alexandr Solženicyn.

 

Videa k udělení Templetonovy ceny: