Pár slov o bitcoinu

Častá otázka: A co bitcoin?

Buffett uvedl, že kupci bitcoinu prospívají díky naději, že najdou jiné lidi, kteří za bitcoiny zaplatí více. Domnívá se, že k růstu ceny přispívá mystika měny. Poptávku po bitcoinech přirovnal k tulipánové mánii v Holandsku v 17. století, kdy cena cibulek nově představených a módních tulipánů prudce vzrostla a pak se dramaticky propadla. “Když tomu nerozumíte, jste z toho více nadšeni,” řekl Buffett. “Lidé rádi spekulují, rádi hazardují.”

“Elon má spoustu peněz a je velmi sofistikovaný, takže si nedělám starosti s tím, že jeho bitcoiny budou tak nějak náhodně stoupat nebo klesat,” řekl Gates v rozhovoru s Emily Chang na Bloomberg Television. “Myslím si ale, že se do těchto mánií dostávají lidé, kteří nemusí mít tolik peněz nazbyt. Mojí obecnou myšlenkou je, že pokud nemáte tolik peněz jako Elon, měli byste si pravděpodobně dávat pozor.“

Charlie Munger, místopředseda Berkshire Hataway a dlouholetý obchodní partner Warrena Buffetta, se staví jasně proti raketovému růstu cen akcií Tesly i šílenství na bitcoinu. Na otázku, zda je podle něj bláznivější bitcoin za 50 000 USD nebo hodnota (EV) Tesly ve výši 1 bilionu USD, řekl: „No, mám stejný problém jako kdysi Samuel Johnson, když dostal podobnou otázku a řekl ‚Nemohu rozhodnout o pořadí priorit mezi blechou a vší,‘ a ohledně těchto možností mám stejný názor. Nevím, co je horší. Takže si nemyslím, že bitcoin skončí jako prostředek směny pro celý svět. Je příliš volatilní, aby sloužil jako prostředek směny. Je to vlastně druh umělé náhrady za zlato. A protože nikdy nekupuju zlato, nikdy nebudu kupovat ani bitcoiny.“ A doporučuje ostatním, aby se řídili jeho praxí, a to zejména začínajícím investorům.

Konečně autor knihy “Černá labuť” v rozhovoru pro CNBC označuje bitcoin za “trik” a “hru”, prý připomíná Ponziho schéma. Je příliš volatilní na to, aby byl efektivní měnou, a není bezpečným zajištěním proti inflaci. V podstatě neexistuje žádná souvislost mezi inflací a bitcoinem. Žádná. Myslím tím, že můžete mít hyperinflaci a bitcoin půjde na nulu. Není mezi nimi žádná souvislost.