Emoce hrají devastující roli v investování

V následujících blozích rozebíráme 30 velkých myšlenek Seth Klarmana z jeho knihy Margin of Safety, jež se stala klasikou hodnotového investování. Tato kniha je vyprodaná a její nové výtisky se prodávají na internetových knihkupectvích za 3 000 – 5000 dolarů.

Myšlenka č. 7: Cena vs. hodnota

Hodnota ve vztahu k ceně, ne samotná cena musí určovat vaše investiční rozhodování.

Pokud se podíváte na pana Trha jako na tvůrce investičních příležitostí (kde se cena odchyluje od fundamentální hodnoty), máte předpoklady stát se hodnotovým investorem.

Pokud se díváte na pana Trha jako na investičního poradce, pravděpodobně nejlepší doporučení pro vás je najmout si někoho jiného, aby spravoval vaše peníze.

Protože kurzy cenných papírů se můžou měnit z mnoha důvodů a je nemožné aby se všechna očekávání odrážela v jakékoliv cenové hodnotě, musí se investoři dívat za hranice kurzů cenných papírů k fundamentální hodnotě byznysu. Vždy porovnávat tyto dvě veličiny (cena vs. hodnota) jako součást investičního procesu.

Myšlenka č. 8: Emoce hrají devastující roli v investování

Neúspěšní investoři jsou ovládáni emocemi. Spíše než aby reagovali chladně a racionálně na výkyvy trhu, reagují emocionálně s chamtivostí a strachem.

Všichni známe lidi, kteří jednají zodpovědně a promyšleně většinu času, ale rozzuří se, pokud investují peníze.

Může jim to trvat spoustu měsíců dokonce let těžké práce a disciplinovaného šetření, aby nahromadili peníze, ale pouze několik minut, aby je investovali.

Ti samí lidé přečtou několik spotřebitelských publikací a navštíví hodně obchodů před tím, než si koupí televizi nebo foťák a pak krátce nebo vůbec nezkoumají akcie, o kterých se dozvědí od přátel.

Racionalita, která se uplatňuje u nákupu elektronického nebo fotografického vybavení, chybí při investování.

 

Ať se Ti život povede