— Umění investovat

Charli Munger

Charlie Munger je americký podnikatel, právník, hodnotový investor a filantrop. Kariéru začal jako právník. Po setkání s Buffettem svou právní firmu opustil a začal se věnovat investování. Je rodinně založený. Má 8 dětí. Nyní pracuje s Buffetem jako místopředseda představenstva Berkshire Hathaway. Podle Buffeta je velká část obrovského úspěchu Berkshire Hathaway připisována právě Charlie Mungerovi, kterého pokládá za svého partnera. Jeho jmění se odhaduje na 1,3 mld. USD.

Osobně měl velký vliv na změnu investičního stylu Buffeta z čistě Grahamovského stylu (zaměření jen na finanční data), který se více zaměřuje na kvalitu podniku / byznysu. Tento vystudovaný právník na Harvardu je přesvědčen, že skutečná hodnota podniku se nachází v trvale konkurenčních výhodách a etických postupech. A dosažení investičního úspěchu vede přes pasivní investiční strategii složených úroků.

Jeho nejen investiční moudrost je obsažena v následujících citátech:

Přecenění své vlastní inteligence může být hlavní pastí Pokud si myslíš, že tvé IQ je 160, ale ono je jen 150, jsi katastrofa. Mnohem lepší je mít IQ 130 a myslet si, že máš 120.

Inteligentní lidé dělají hlouposti – Na začátku jsme si uvědomili, že velmi chytří lidí, dělají velmi hloupé věci, a proto jsme chtěli vědět kdo a proč, abychom se jim mohli vyhnout

Investuj do podniku, který může řídit i hlupák – Investuj do podniku, který může řídit i hlupák, protože jednou bude.

Je jen jedna cesta na vrchol: tvrdá práce – Obvykle pokud chceš být dobrý v něčem kde je konkurence, musíš o tom přemýšlet a hodně makat. Musíš se neustále učit, protože svět se mění a konkurence se učí. Musíš jít spát chytřejší, než jsi vstával, protože se chceš stát mistrem v tom, co se snažíš dělat – lidé, kteří to dělají, téměř nikdy úplně neselžou. Velmi málo lidí selhalo s tímto přístupem. Můžeš růst pomalu, ale buď si jistý, že rosteš.

Dělej to, co máš rád a jsi v tom dobrý – Uděláte lépe, když máte vášeň pro něco, na co máte nadání. Pokud by se Warren věnoval baletu, nikdy byste o něm neslyšeli.

Pokud jste líní a nespolehlivý, nezáleží na tom, v čem jste dobří – Čeho se chceš vyvarovat? Taková jednoduchá odpověď: lenost a nespolehlivost. Pokud jste nespolehlivý, nezáleží na tom, jaké jsou Vaše cnosti. Jdete do záhuby.  Musíš chtít vyhnout se lenosti a nespolehlivosti.

Život ti dá rány, ale ty se musíš zvednout a poučit se z toho – Život dává strašné rány, hrozné rány a nefér rány. Na tom nezáleží. Někteří lidé se zvednou jiní ne. Myslím si, že zde je nejlepší postoj Epictetuse. Každá nevyužitá šance v životě je příležitost chovat se dobře, každá nevyužitá šance v životě je příležitostí se něco naučit a tvá povinnost není se sebe litovat, ale využít hrozné rány konstruktivním způsobem. To je velmi dobrý postoj.

Dělej to jednoduše – Náklady příležitosti jsou obrovským filtrem v životě. Pokud máš dva nápadníky, kteří tě chtějí a jeden je podstatně lepší než druhý, vybereš si toho prvního. To je způsob jakým filtrujeme naše investiční příležitosti. Náš názor je tak jednoduchý. Lidé se nás ptají na investiční tajemství, ale jediné co máme, jsou tyto základní myšlenky.

Sebelítost nic neřeší – Obecně lze říci, že závist, zášť, pomsta a sebelítost jsou katastrofální způsoby myšlení. Sebelítost vede k paranoi a paranoia je jedna z nejtěžších věcí, kterou lze zvrátit. Nechcete se nechat unášet do sebelítosti……. Sebelítost nezlepší vaši situaci.

Být chytrý a dělat něco jinak, než zatím kdo dělal, jsou dvě rozdílné věci – To mi připomíná mladého muže, který přišel za Mozartem a zeptal se ho: „Rád bych psal symfonie.“ Na to mu Mozart odpověděl: „Jsi na to ještě mladý.“ Mladý muž odvětil: „Ale ty jsi byl mladší, když jsi začal s psaním.“ Na to Mozart: „Ano, ale já jsem se neptal někoho jiného na radu jak to udělat.“

Největší mozky jsou v knihách, ne ve třídách – Setkal jsem se s nebetyčnými intelektuály v knihách, ne ve třídách, což je přirozené. Nemohu si vzpomenout, kdy jsem poprvé četl Benjamina Fraklina. Měl jsem Thomase Jerrersona na stolíku vedle postele, když mi bylo sedm nebo osm. To byl postoj mé rodiny, posouvat se dopředu přes disciplínu, znalosti a sebeovládání.

Je „bláznovství“ pro odborníka diverzifikovat – Studenti se učí korporátní finance na obchodních školách. Jsou učeni, že celé tajemství tkví v diverzifikaci. Ale opak je pravdou. Nic neznající investor musí diverzifikovat, ale to je šílené pro experty. Cílem investice je najít bezpečnou investici, ne diverzifikaci. Když vložíš do životní investice jen 20%, nechováš se racionálně. Zřídka kdy nakoupíme náš dobrý nápad v takové míře, jakou bychom chtěli.

Mám 99 problémů a optimistické účetnictví stojí za všemi – 99 procent potíží, které ohrožují naši civilizaci, přichází z příliš optimistického účetnictví. A k tomu ti zatracení účetní, s jejich touhou po matematické čistotě chtějí věnovat přesně tolik pozornosti účetnictví, které je pesimistické jako účetnictví optimistickému – to je šílené. 99% problémů pochází z toho, že jsme příliš optimističtí. Proto bychom měli mít systém, kde je účetnictví více konzervativní.

Bedlivě sleduj aktiva – Závazky jsou 100% v pořádku. To je jediné aktivum, o které se nemusíš strachovat.

V budoucnu přijde někdo, kdo si bude vést ještě líp – Ben Graham měl impozantní mysl a taky jasný písemný projev, a my jsme opakovaně mluvili a mluvili o síle několika jednoduchých důkladně přizpůsobených idejí. A to se stalo s jeho nápady, které ke mně doputovali prostřednictvím Warrena nebo přímo od Grahama. Zajímavé na tom je, že Buffett jeho dřívější žák (mimochodem Buffett byl nejlepší Grahamův student v průběhu jeho 30 letého vyučování na Columbia) se stal lepším než učitel. To je přirozené – jak řekl Milton: „Když jsem viděl dál než ostatní, bylo to tím, že stojím na ramenou obrů“. Tak Warren stojí na Benových ramenou a vidí víc než Ben. Není pochyb o tom, že někdo přijde a bude si vést ještě