— Umění investovat

Jak vybírat investičního manažera?

Pokud chci svěřit své prostředky do správy odborníkům, je nejdůležitější vybrat toho nejlepšího investičního manažera a domluvit si s ním nejnižší cenu za jeho správu. Následující otázky pomohou při výběru:

 

1/ Dokážete pochopit jejich investiční filozofii?

Pokud investiční manažer není schopný srozumitelně vysvětlit jejich investiční filozofii, principy, strategii, tak pravděpodobně žádnou nemají. A pokud nejsou schopní vysvětlit proces hledání a výzkumu investičních nápadů, pravděpodobně žádný nemají. Jak se rozhodují, které výroční zprávy zrovna analyzují? Pokud nejsou schopní odpovědět. Pravděpodobně jen čekají na makléře, který jim zavolá nějaké tipy.

 

2/ Jaký je jejich dlouhodobá dosažená výnosnost?

Čím delší tím lepší. Optimální zkoumané období by mělo být deset a více let. Minimální pět let, kdy ve zkoumaném horizontu je i období poklesu, ne jen růstu. Dosažená krátkodobá výkonnost a jen na rostoucím trhu nemá moc velkou vypovídací schopnost.

Ptám se sám sebe, byl bych s tímto výsledkem spokojen při takové investiční filozofii? Každý investiční manažer má svůj styl. Je proto důležité, čí je tato dosažená výnosnost? Kdo tuto dlouhodobou investiční strategii dosáhl. Je stávajícího investičního manažera, nebo manažera, který řídil investice fondu dlouhou dobu před ním a před dvěma lety odešel do důchodu?

 

3/ Co dělá manažer se svými vlastními penězi?

Pokud si myslíš, že investiční manažer je chytrý, ale své peníze spravuje jinak, než bude investovat tvé prostředky, musíš se zeptat, jak investuje své prostředky a bude to samé dělat i s tvými prostředky? Pokud investiční manažer nemá dost přesvědčení o své investiční strategii tak, aby spolu investoval své prostředky s investorskými, je lepší se poohlédnout někde jinde.

Pokud investiční manažer nejí svou vlastní kaši, tzn. neinvestuje své vlastních prostředky tak jako prostředky klientů, je lepší se poohlédnout jinde. Jíst svou vlastní kaši znamená investovat do stejných aktiv, do kterých investuje prostředky svých klientům podstatnou část svého bohatství. Tj. když dojde ke ztrátě hodnoty těchto aktiv, tak investiční manažer pokles pocítí na svém vlastním bohatství. A ne jen na oko tak, že má kupeno pár kousků stejných aktiv, fondů, akcií, ale při ztrátě hodnoty, tak jeho finanční pozice neutrpí.

 

4/ Je investiční manažer bohatý?

Pokud po deseti letech správy prostředků investiční manažer nenaakumuleje žádné vlastní bohatství, tak nebude pravděpodobně dobrý, nebo si bude žít na vysoké noze a vše utratí. V obou případech se nebudu cítit komfortně s takovým manažerem.

Zde je třeba rozlišovat, zda investiční manažer je placený z dosaženého výnosu, nebo z toho, kolik prodá svým klientům produktů. Většina investičních poradců u nás je placená z objemu, tzn. kolik produktů prodá, v jakém objemu, ne z dosaženého výnosu. Proto je třeba se ptát, jak je investiční poradce placen. Z čeho pramení jeho příjem. Nabízí nám produkt, z kterého aktuálně získává největší provizi?

 

Jak správně vybírat podílový fond?

0 comments
Submit comment