O žití na dluh

27.11.2013 ŠKOLA ŽIVOTA

Dneska jsem našel v novinách upoutávku na novou knihu Jak žít šťastně na dluh. Myslím si, že se svět zbláznil. Na dluh nikdy nemůžeme žít šťastně. Tím, že si bereme úvěry, se stáváme nesvobodnými, proto nemůžeme být šťastní.

Dnešní svět se točí na spotřebě a růstu (média nás masírují: více spotřebovávejte, budeme víc růst, a tím se budeme mít dobře. To však není pravda). Přidávají se bankéři, jako ti z české národní banky, kteří devalvaci koruny odůvodňovali tím, aby lidé více utráceli. Proč bychom měli utrácet? Utrácet za věci, které nepotřebujeme? Co taková nadměrná spotřeba udělá s přírodou? Co se stane, až utratíme všechny peníze?

Myslím si, že lepší strategie je šetření a investování do aktiv, která přinášejí nadhodnotu. To nás udělá šťastnými a svobodnými a ne utrácení.

Dříve lidé šetřili a tím, si budovali přínosnou charakterovou vlastnost. A především měli daleko větší radost z pořízených věcí, na které šetřili třeba i několik let. Nyní nešetříme a  bereme si úvěry, abychom si splnili sen, koupili co potřebujeme (nebo spíše nepotřebujeme). Nakupuje na úvěr lepší telefon, tablet, dovolenou, auto….. Je to bez práce, námahy, je to pohodlné. K tomu nás samozřejmě nutí bankéři. Protože, čím víc úvěrů si vezmeme, tím větší zisky a prémie bankéři budou mít. Jen zapomínáme, že dluhy se musí splácet.

Zadlužování pokládám, za jednu z nejzávažnějších hrozeb dnešní generace. Tato finanční nezodpovědnost vede k chudobě a neštěstí a ne štěstí. Dneska máme tolik věcí, přesto nejsme šťastní. Díky dluhům musíme více pracovat a tím se obíráme o čas, rozpadají se nám rodiny, domovy, naše zdraví.

Za zmínku stojí, co o šetření říká pan Micawber Charlse Dickense: „Roční příjem 20 liber a výdaje 19,96 liber – to vede ke štěstí! Ale roční příjem 20 liber a výdaje také 20 liber, to nula od nuly pojde a to působí jen samé trápení“.